Det svåra andra albumet, akustiska gitarrer och stor popmusik!
Här kan du hitta några av mars releaser från SOMs medlemsbolag:
https://som.se/releases/?y=2026&m=mars
Här kan du lyssna på en låt från varje produktion:
https://open.spotify.com/playlist/1MsLOYLlWhOU4BETEcoUhG?si=d36003fa37a04389
Välkommen in på länken och botanisera. Lycka till med upptäckterna!
Vi börjar med ett gäng mäktiga album!
Med två album på mindre än två år är Agitator lika furiösa i sitt utgivningstempo som bandet är på scen. Mer överraskande då att deras tredje album Året av sex är det mörkaste och långsammaste de gjort – influerat såväl av mässande häxdoktorer som av elektronisk avantgardistisk musik. Med en ljudbild som bygger på kontraster, delvis fångad i en lada på Öland, där trumset kompletteras och ibland ersätts av skrot hittat i en närliggande bukt.
I en brinnande våg av nya indieband har Division 7 i stället för att haka på en trend bara varit sig själva hela vägen. Långbro feelin’ är ett album om att stå kvar när allt skakar. Om psykisk skörhet, kärlek som blir livlina och boja på samma gång, och om att försöka hitta fotfäste i ett samhälle som inte väntar in någon. Här finns tvångstankar, mediciner och blåskärm i själen, men också en brännande vilja att känna något på riktigt.
Inspirerad av såväl Chet Baker som Amy Winehouse och med en själfull popton som även skapar referenser till Olivia Dean skapar den unga svenska sångerskan och gitarristen Flora Smith ett eget uttryck. Hennes första singlar har hyllats av internationella musikbloggar och efter att ha tolkat både The Beatles och Velvet Underground samt spelat med den flerfaldigt Grammy-nominerade gitarristen Robben Ford – släpper hon nu debutalbumet The Concept of Love med influenser från såväl pop, soul och jazz.
Valter Nilssons andra album på svenska Högsbo Riviera har inneburit Valter Nilsson stora genombrott. Ett album fyllt med melankoli, humor och brutal ärlighet. Som göteborgare med rötter i både Majorna och norra Bohuslän har han alltid stått med ena foten i arbetarklassen och den andra i musiken – med blicken riktad mot havet och hjärtat kvar på Stigberget.
Anton Toorells album Solos II fördjupar det sexsträngade språket från hans debutalbum genom fokus, återhållsamhet och arkitektonisk klarhet. Genom att spela två gitarrer samtidigt bygger han upp kaskadliknande tonstrukturer som känns både rigorösa och viktlösa, där stämning, anslag och rymd är integrerade delar av formen. Musiken är inspelad i en vinkällare från 1500-talet och behandlar resonansen som ett material: repetition blir struktur, variation blir detalj.
Freja Drakenbergs efterlängtade debutalbum Hour of the Wolf kretsar kring tankarna som håller en vaken under vargtimmen och uppehåller sig mycket vid åren mellan 20 och 30 då ens identitet som människa verkligen sätter sig. På skivan svarar Freja för det mesta själv men samarbetar på vissa låtar med namn som Klara Söderberg (First Aid Kit), Björn Yttling (Peter Bjorn and John) och Gabriel Röhdin (Junior Brielle).
För bara ett par år sedan släppte Håkan Hellström-favoriten Gunnar Danielsson en singel som lustigt nog hette Tack och adjö, men efter det lilla illusoriska avskedet är han nu tillbaka med en omfångsrik samling nya sånger som under våren kommer att serveras publiken i form av inte mindre än två stycken ädla fullängdsalbum. Efter förra månadens smakprov i form av singeln Så att du blir glad, så kan vi idag stolt presentera det första av de två albumen: Allt ska bli bra!
Efter en flerårig frånvaro återkommer trion Hey Elbow med sitt fjärde album FLOCK – ett fyrtio minuter långt sammanhängande verk som framträder som ett kontinuerligt förlopp. Med referenser till ambient, drone, fri improvisation, jazz, elektronisk musik och körliknande vokala strukturer undersöker FLOCK improvisation som metod snarare än stil: en praktik grundad i fördjupat lyssnande, ömsesidigt ansvar och situationsbunden beslutsamhet.
Efter att tidigare ha skapat storslagna musikföreställningar baserade på texter av författare och poeter som Harry Martinsson, Mare Kandre och Edgar Allan Poe, fokuserar gävlebandet Xinombra idag helt på eget låtmaterial. Efter att de senaste åren ha släppt en serie starka singlar spelar bandet live igen och det nu aktuella albumet är en liveinspelning gjord när bandet spelade på den populära rockklubben Encore i Sundbyberg 19 december förra året.
Special Blend är titeln på det nya albumet med Bodinrocker, alias Anders Bodin. Med Special Blend följer Bodinrocker sin tidigare inslagna bana och håller den klassiska melodiösa rocktraditionen vid liv med influenser från bl a Status Quo, Whitesnake, Beatles, Slade och Neil Young. Med Special Blend levereras ett rockigt ”feel-good-album” där Bodinrocker påstår, likt ett citat från USA, att ”Old-school isn´t dead – or even just resting!“
Darkplace är ett anonymt musik- och konstprojekt som gräver fram skuggorna av nordisk folklore och mänsklig psykologi. Genom darkwave, postpunk och ritualistiskt ljud bygger Darkplace uppslukande världar där myt, atmosfär och skräck i tysthet flätas samman på albumet About Nordic Folklore
Bengt Berger berättar: På nyårsdagen 1968 blev jag helt tagen av P. S. Devarajans mridangam-spel. Under de första dagarna 1968 var Devarajan en flitig besökare i vårt hus i Chembur och jag fick några tillfällen att spela in honom när han övade, undervisade och spelade med den unge Shivakumar i huset. Några av dessa inspelningar är anmärkningsvärda, så här är några av dem. Lägg särskilt märke till det otroliga konnakol-solot (talad rytm) i spår 2 på Private Recordings 1968 – featuring K. Shivakumar
Nu dags för ett gäng sköna EP:n
”It’s a mix of rock, country and Americana, and Harvest Sun does it to perfection!” utbrast recensenten i engelska Nordic Music Central tidigare i år, när det svenska bandet Harvest Sun släppte singeln Cover up the tracks. Låten finns med bland spåren då bandet nu samlar alla sina senaste singelsläpp på sin nya EP Lost and found – där de också adderar en ny akustisk version av låten som bonusspår.
Frida Franzén släpper live-EP från Nalen Klubb, där releasespelningen för Tidens väv hölls hösten 2025. Det är tätt, tidlöst & bredbent med extra nerv & flås. Frida stod i samma lokal med sitt band Ebon Tale i början av 2000-talet & har en speciell koppling till platsen. Därför släpps i samband med detta även en live-EP – Nalen 15 november – med hennes gamla band från 2002. Då hette lokalen Alcazar & det är 23 år mellan konserterna. Tiden går & förändrar, lokalnamn ändras men en röd musikalisk tråd finns över tid.
Dogsmile består av idel ädel svensk indieadel och medlemmarna har tidigare spelat i legendariska band som bl.a Camouflage/Tapirerna (vars medlemmar fortfarande utgör Dogsmiles kärna), Easy, Aptit, Brand, Allein och Ronderlin. Göteborgsbandet följer upp vinterns konserter och de senaste singlarna fishbowl och flowers (dreaming) med nya EP:n no, oh no. Utöver singlarna innehåller EP:n ytterligare tre nya låtar, som alla bekräftar dogsmiles förmåga att skapa guldkantad indiepop med mycke
Isländska Kuggur släpper EPn Just because your depressed doesn’t mean you can’t dance full med isländsk darkwave och gästas av svenska synthwave-duon RED CELL och gör till och med en cover på ROTTING CHRISTs låt The Sign of Evil Existence. Inspelad samtidigt som låtar för albumet Interglacial.
Waterboarding Schools EP Steer Clear är hookfylld, opolerad och tight sammanhållen och består av fyra spår som inte släpar fötterna efter sig. Det är maxad, fuzzig modulation, orgelslingor som rör sig in och ut, en sång som ibland ligger i förgrunden och ibland vävs in i bruset. Steer Clear är inspelad, mixad och mastrad inom bandet vilket ger ett direkt, ärligt och ofiltrerat resultat.
Nu tar vi oss ett dopp i singelfloden:
Michaela Åberg släpper i höst sitt nästa album men nu finns de första låtarna Clown Blood och The River ut i etern i form av en dubbelsingel – två låtar djupt ankrade i psykrockens vidunderliga dimma.
Elektroniska duon Red Mecca släpper titelspåret från sitt kommande album I Will Be That Dying Star in Your Sky – en suggestiv syntpärla som blir allt mäktigare ju längre låten går.
Weibenfalk – Rädda det som räddas kan – En mäktig poprelease som kretsar kring teman som återkomst, ansvar och viljan att skydda det som fortfarande finns kvar.
Árstraumur gjorde förra året ett samarbete med Vince Clark och nu presenterar Peter Jonason sin tolkning av Aurora III, det Árstraumur-spår som skapades i samarbete med Vince Clarke. Även Slim Vic gjorde sin tolkning av Aurora III. Två helt olika remixer av ett mäktigt samarbete där Slim Vic bygger på rytm och Peter Jonason på ambiens.
What Remains är David Elfström Liljas debut som soloartist under eget namn och den första releasen på Nordic Static, ett nytt sublabel till I/O Music. En stillsam solopianokomposition med drömska, eteriska kvaliteter som rör sig i gränslandet mellan klassiskt och ambient.
Demon Amour består av Patrik Nilsson och Anna Almgren från Stockholm. Föreställ dig en vindpinad glänta vid Höga Kusten, där orden är luftig gitarr och kvinnlig sång på Fisherman’s Daughter som sjunger in i gryningen, skimrar subtila syntar under, en puls stiger av hopp, trummor över graniten och tallen.
IN CA$H släpper singeln Fun People som är en energiboost utan dess like. Resultatet är en rå och satirisk låt med ett drivigt, karakteristiskt synthlager.
Vi går till de dansanta singlarna:
JuniorMz är tillbaka med ännu en deep house-knall med titeln I Believe. Det är en upplyftande låt, perfekt när du vill ha en extra kick av lycka. Mablak debuterar på TSG Music med titeln You Got That Smile och kombinerar Drum & Bass och Deep House med en medryckande melodi och sång. Soletti släpper Who You Are, en melodic house-resa skapad för sena nätter och öppna vyer. En pulserande bassline bär upp frodiga synthlager och atmosfäriska vokaltexturer i ett cinematiskt förlopp. CrisS Giovaxlo går loss i Used To Love Me, en energisk deep house-låt med vacker sång. Sorell fortsätter att producera högkvalitativ housemusik, och nya singel Promise är en avslappnad deep house-låt att varva ner i soffan till.
KPN – släpper ett helt gäng med singlar i det dansanta facket så kolla upp dem på spellistan.
Mera singlar!
Olov Antonsson – Här har du nu en vårkväll – en vårballad om att stå mitt i livet, stirra ner i sin telefon och nästan missa svanarna som flyger förbi ovanför.
Delightful Delusion släpper årets tredje singel, roaches. En intensiv, modern hårdrockslåt med dynamisk sång, snygga gitarriff och melodier tillsammans med hårda trummor vilket skapar en mörk, snabb och framåtriktad känsla.
Pop-punk från Sundsvall blir det med Soy& The Boys som med sin låt Run for Tomorrow visar på nya rockigare influenser och med Soys fina röst i fokus.
Lazy Afternoon – Only Memories Remain – En typisk folkrocklåt med Bo Ahlbertz som sångare: Stark berättelse, stark sång, fiolspelare, dragspel och elgitarr.
Shaperwave gör entré med Electric – drivande synthwave med retrofuturistiska synthar och en stark melodisk krok som inte släpper taget.
BRITA – Trygghetsnarkoman – fin vispop med personliga texter där en klar och modig röst står i fokus.
All For One For All, en musikaldoftande, melodirik duett mellan Malou Berg och en av hennes döttrar, Matilda. I låten vävs rösterna ihop, bär upp och stöttar varandra, visar sin styrka, sitt ljus och sin kraft i ett mäktigt arrangemang.
Akabane Vulgars on Strong Bypass från Tokyo bjuder på Future Babies på en låt formad av de ögonblick då livet spricker upp – de skarpa kollisionerna med det okända inramade av bilderna av en flammande blå himmel, drömlika minnen och ett surrealistiskt flytande badkar.
Hälsinglands countrykungar Daniel & The River är tillbaka med nya singeln House In The Meadow med sköna mandoliner och countrysväng.
Hot Beat i nytt samarbete med gitarristen Eddy Åbacka på Lost and Lonely som är en känslig blandning av syntpop, akustisk gitarr och rap.
MITT PIANO bjuder på snygg pop på svenska på Ett jäkla liv med driv och melodi.
Adrian Macéus tillbaka med nya singeln Är det här dom kallar lycka – en somrig, nostalgisk och ärlig svensk poplåt om att inse att vuxenlivet inte blev som man tänkt sig.
Lars Bygdéns andra singel från det kommande albumet – Forevermore – bjuder på lågmäldhet, innerlighet, kärlek, snygga gitarrer och en sådan där orgel som smälter vinterisen och lovar vår.
Motormännen fortsätter att göra dansanta presentationer av en massa företeelser – denna gång en musikalisk tolkning av Köpstaden. Ett initiativ med tydliga ambitioner, flera delmoment och oklar slutstatus.
I samband med premiären på vårens stora turnéäventyr släppte Di Leva singeln Född i Gävle, tillägnad sin barndomsstad och platsen för turnépremiären.
BJORN, a.k.a. Stockholmsbaserade producenten och låtskrivaren Björn Öqvist, har gjort en oväntad, drömmig och lyxig club remix av Svart Tulpans – Ingenting om mig.
Singeln Hababeriet med den svensk‑brittiska duon We Ghosts (Jenny och John Woodall) är en varm och rytmisk reggaehyllning till en av bandets inspirerande kreativa mötesplatser på den svenska västkusten: Hababeriet i Henån på Orust!.
Tillsammans med Thorstein Bergmans son Kalle Bergman digitaliserar och presenterar COMEDIA en samling tidigare digitalt outgivna inspelningar hämtade ur dödsboets musikaliska skattkista baserade på texter signerade Dan Andersson. Första smakprovet är dubbelsingeln Till dem som tänkte tanken om borgargardet/Hemlös.
SOM samlar 330 av Sveriges indiebolag, arrangerar Manifestgalan, och presenterar nu stolt några av de plattor som släpps under mars 2026 på våra medlemsbolag. Detta utskick innebär en ny satsning på att öka synligheten på SOM-bolagens releaser då vi skickar ut detta månadsvis.